czwartek, 31 marca 2016

Jak można leczyć haluksy?



Wszyscy, a zwłaszcza kobiety lubią się stroić oraz modnie ubierać. Na nieszczęście styl ma to do siebie, iż nie zawsze ubrania czy buty są dla nas komfortowe. Perfekcyjnym przykładem na to mogą być buty na wysokim obcasie. Chociaż kobiety przedstawiają się w nich rewelacyjnie, to jednak ich stopy odczuwają to przeważnie niezmiernie ciężko. Bowiem są one zgniecione oraz przesadnie obciążane, co ma niestety niezmiernie negatywne oddziaływanie na ich budowę. Dotyczy to w podobny sposób mięśni, kości jak i ścięgien, które niekiedy są z powodu tych obciążeń wykrzywione. Znakomitym przykładem na to może być duży paluch, który zwyczajnie przekształca swoje pozycja w stopie. Wykrzywienie te jest dosyć popularna i nosi nazwę haluksów. Jak nietrudno się domyśleć, osoby cierpiące na tę uciążliwość, czują ból w ciągu chodzenia, mają ambarasy z przyodzianiem butów i tym podobne.

Czy można ekspresowo wyleczyć haluksy?

Jeżeli zauważymy, iż coś złego dzieje się z naszymi stopami, powinniśmy jak najszybciej udać się do ortopedy, aby skonsultować naszą niedyspozycja i podjąć odpowiednie kuracje. Jeżeli jesteśmy na jej wstępnej fazie, może obejść się bez interwencji lekarza, co jest naturalnie o wiele lepszym rozwiązaniem. Ortopeda jest w stanie zaproponować nam odpowiednie obuwie, wkładki ortopedyczne, lub specjalne żelowe osłonki, które otaczają chorowite miejsca. Z całkowitą pewnością doktor zaproponuje nam jakieś ćwiczenia, których zadaniem będzie odnowienie sprawności stopie. Ostatnio coraz popularniejsze stają się również instrumenty korekcyjne zarówno na noc jak i na dzień, a także specjalne szyny, przyczepiane do stopy. Trzeba jednakże pamiętać, iż te wszystkie zabiegi można zrealizować tylko i wyłącznie w podstawowej fazie choróbska. Wskutek tego powinno się obserwować swoje stopy, bo dzięki temu możemy problem zlikwidować o wiele szybciej. 

Jak leczyć haluksy?

Jeżeli haluks na stopie ma już nadzwyczaj przykre objawy jedyną metodą na pozbycie się tego ambarasu jest zabieg chirurgiczny. W zależności od szczebla zdeformowania, rozdzielamy je na dwie grupy: zabiegi na tkankach miękkich (mięśnie, wiązadła) i operacje, które przerabiają konfigurację kości. Obydwa typy operacji, są zabiegami dość poważnymi, wykonywanymi pod pełną narkozą. Dlatego też, należy do operacji dobrze się przygotować, wykonać wszelkie badania i tym podobne. Po zrealizowanej operacji, pacjenta oczekuje kuracja. Jej długość uwarunkowana jest od typu operacji i poziomu ingerencji w kości czy mięśnie. Aczkolwiek zwykle jest to mniej więcej sześć tygodni. Należy ją przeprowadzać pod okiem fizjoterapeuty, który będzie robił nam adekwatne masaże, czy będzie realizował z nami stosowne ćwiczenia. Wskazane są również masaże wodne, lub przepuszczanie przez stopę prądu o niskim natężeniu. W zależności od stopnia zaawansowania haluksów przed operacją oraz od stopnia ingerencji chirurgicznej, powrót do pełnej sprawności może potrwać od czterech do 8 tygodni. Jak w takim razie widać jest to czas całkiem długi, jednakże i zabieg jest całkiem poważny. Dlatego o wiele lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom oraz nie dopuszczać do niezbędności realizowania zabiegu. A nie jest to zawiłe i wymaga od nas tylko kilku minut w tygodniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz